ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Greek English

ΤΕΧΝΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ

Επαγγελματικό περίγραμμα ειδικότητας

Ο σκηνοθέτης οφείλει να γνωρίζει τις βασικές αρχές του κινηματογράφου και της τηλεόρασης, προκειμένου να εξελιχθεί και να διακριθεί στην ειδικότητα του. Ο σκηνοθέτης συντονίζει και κατευθύνει τις προσπάθειες όλων των καλλιτεχνικών και τεχνικών συντελεστών, που έχουν σαν σκοπό την παραγωγή ενός οπτικοακουστικού προϊόντος, το οποίο είτε είναι προσωπικό του όραμα είτε εκτέλεση μιάς ιδέας που του έχει δοθεί. Ο σκηνοθέτης είναι ο σημαντικότερος καλλιτεχνικός παράγοντας στη διαδικασία ολοκλήρωσης μιας οπτικοακουστικής παραγωγής και είναι υπεύθυνος για τη μετατροπή ενός σεναρίου ή μιας ιδέας σε εικόνες και ήχους, ούτως ώστε να επιτυγχάνεται το καλύτερο τεχνικό και αισθητικό αποτέλεσμα.

Τομείς απασχόλησης

Ο απόφοιτος της ειδικότητας «Τέχνη Σκηνοθεσίας» των ΙΕΚ μπορεί να απασχοληθεί σε όλες τις εταιρείες παραγωγής (κινηματογραφικές, διαφημιστικές, τηλεοπτικές, multimedia) αλλά και σε τηλεοπτικούς σταθμούς που παράγουν κατεξοχήν τηλεοπτικό πρόγραμμα (ειδήσεις, εκπομπές, talkshow κλπ).

Αναλυτικότερα, μπορεί να απασχοληθεί σε:

• κινηματογραφικές ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους
  • διαφημιστικά σποτ
  • κινηματογραφικά ή τηλεοπτικά ντοκιμαντέρ
  • βιντεοκλίπ
  • τηλεταινίες
  • σήριαλ με μία ή πολλές κάμερες
  • εκπομπές λόγου (talk show)
  • δελτία ειδήσεων
  • αθλητικές συναντήσεις (ποδόσφαιρο, μπάσκετ κλπ.)
  • διάφορες ζωντανές μεταδόσεις